Kobieta roku

Autor: 
Łado, Marija
Tytuł oryginalny: 
Żenszczina goda
Przekład: 
Czech, Jerzy
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
4
Obsada mężczyźni: 
5
Postacie: 
Byłe małżeństwo w wieku 56-65 lat, ich 20-letnia córka i jej chłopak, 55-letnia pomoc domowa, pozostałe cztery postaci ok. 30 lat

Zoja Kitajewa, znana aktorka, działa równocześnie z powodzeniem w szołbiznesie. Chce, żeby córka Tosia również poszła na scenę. Niestety Tosia nie odziedziczyła talentu po matce, została aktorką wyłącznie pod jej presją. Właśnie wraca ze swojej debiutanckiej premiery. Czuje, że występ był porażką, ale Kitajewa dzięki swoim wpływom zapewni jej sukces medialny. 
Zoja kieruje nie tylko jej karierą, ale także życiem osobistym. Tosia kocha wprawdzie studenta medycyny, Saszę, ale matka nie zezwala na ten związek, pragnie natomiast wydać córkę za znanego reżysera, Igora Bakłanowa. Zaszantażowany przez Zoję reżyser zgadza się na to małżeństwo, Zoja aranżuje więc "wyznanie miłosne" Igora w obecności znajomych, którzy przyjechali świętować debiut Tosi. Zaskoczona dziewczyna nie ma najmniejszej ochoty wychodzić za Bakłanowa, jest jednak zbyt słaba, żeby przeciwstawić się matce. Wspiera ją tylko ojciec, były mąż Kitajewej, noszący nazwisko Szkolnik. Niespodziewanie pojawia się też Sasza, który ukrywał się dotąd w pokoju Tosi. Dochodzi do awantury, Sasza uderza Bakłanowa i opuszcza willę Kitajewej, ale nie daje za wygraną - następnego ranka wraca z pistoletem. Zarzuca Kitajewej, że swoje życie zmieniła w jeden wielki spektakl. Aktorka znakomicie odgrywa omdlenie, Tosia odbiera Saszy broń, która trafia w końcu do rąk Bakłanowa. Teraz on, chcąc się zemścić na Saszy, grozi mu pistoletem. Nagłe wejście sąsiadów zwiększa zamieszanie i kończy się rzekomym zranieniem Saszy. Ten udaje rannego, żeby wymóc na Kitajewej rezygnację z wydania Tosi za Bakłanowa.  
Cały skandal jednak wstrząsnął Kitajewą. Korzystając z tego, Szkolnik namawia byłą żonę do porzucenia celebryckiego trybu życia i powrotu do ideałów, w które kiedyś oboje wierzyli. Przez moment wydaje się, że Zoja go posłucha, ale świat mediów upomina się o swoje - dzwoni telefon, okazuje się, że Kitajewa została nominowana do nagrody "Kobieta roku".
Teraz wszystko musi być temu podporządkowane. W tym czasie Szkolnik ma zawał serca, lecz nikt nie zwraca na niego uwagi.

Omawiała dla ADiT Karolina Niewiadomska