Wieczory Ateńskie

Autor: 
Gładilin, Piotr
Przekład: 
Czech, Jerzy
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
2
Postacie: 
Babcia oraz dwie pary: rodzice i ich córka z narzeczonym

Natasza jest świetnie zapowiadającą się pianistką, która właśnie przygotowuje się do konkursu im. Czajkowskiego. Rodzice są więc przeciwni, by spotykała się ze starszym od niej kompozytorem Antonim. Natasza jednak spodziewa się dziecka i boi się powiedzieć o tym rodzicom.  Tymczasem rodzinę odwiedza wiekowa babcia Nataszy, mająca za sobą, jak się okazuje, szaloną młodość. Jej opowieści o "orgiazmie", który był modny w początkach wieku dwudziestego, burzą wyobrażenia rodzinne o dawnych dobrych czasach. Babcia sprzyja związkowi Nataszy z Antonim i podejmuje się przekonać rodziców do przyszłego zięcia.
Ponieważ zaś wierzy serio w metempsychozę, pragnie, by jej dusza weszła w ciało dziecka Nataszy. Po pewnych perturbacjach udaje się jej urządzić wszystko tak jak sobie zaplanowała. Natasza wychodzi za Antoniego i rodzi dziecko, a jej kariera nadal się rozwija.

Piotr Gładilin napisał Wieczory ateńskie z myślą o Anastasii Wertyńskiej, córce sławnego pieśniarza, w końcu jednak rolę babci zagrała z powodzeniem inna znana aktorka, Olga Arosiewa. Obok niej wystąpiły inne gwiazdy scen rosyjskich - Lew Durow i Wiera Alentowa. W r. 1999 na podstawie tej sztuki nakręcono film telewizyjny, którego reżyserem był sam autor. 

Wieczory ateńskie są oczywiście napisane z przymrużeniem oka, dużo jest zabawy, ale komedia rosyjska nie może być całkiem błaha, nawet tutaj czuje się tchnienie totalitaryzmu: szalona babcia ma za sobą, jak się okazuje, nie tylko burzliwą młodość, ale i lata spędzone w łagrze. Podane w lekkiej formie niekiedy dość poważne problemy. Trzy pokolenia rosyjskiej inteligencji i wyprawa w szaloną epokę przedrewolucyjną z niezwykle bogatą kulturą rosyjską.   

dla ADiT - J.C.